Noderīga informācija

Pateicoties mūsdienu bioloģiski aktīvajām vielām, kosmētiskie līdzekļi spēj atrisināt daudzas problēmas - palēnināt ādas novecošanās procesu, efektīvi mitrināt to un paaugstināt tās elastību, novērst ādas slimību attīstīšanos un līdzsvarot vitāli svarīgu vielu trūkumu. Lai gan lielākā daļa kosmētisko līdzekļu satur ne vien veselīgas, bet arī ādai kaitīgas vielas. Patiesībā tieši šīs vielas (līdzās negatīvajiem ekoloģiskajiem faktoriem) ir galvenie cēloņi ādas priekšlaicīgai novecošanai, ādas slimību skaita pieaugumam, alerģiskām reakcijām uz kosmētiku un pat pilnīgai tās nepanešanai. Viens no svarīgākajiem mūsdienu kosmetoloģijas uzdevumiem ir saudzīgas iedarbības uz ādu metožu izstrādāšana, kuru pamatā būtu ādas pašaizsardzības struktūru nostiprināšana un tās dabiskās veselības atjaunināšana. Šādu uzdevumu nav viegli atrisināt, jo daudzas kaitīgās vielas tiek pielietotas kosmētiskā, lai radītu vieglus, gaisīgus kosmētisko līdzekļus ar patīkamu smaržu un vieglu uzsūkšanās spēju, kā arī ilgu lietošanas/ glabāšanas termiņu. Runa ir par emulgatoriem, konservantiem, u.c. 

Pēdējā laikā ir parādījušās zinātniskās izstrādes, kas ļauj radīt kosmētiku, kura nesatur ādai kaitīgas vielas. Šādas kosmētiskas teorētiskajā pamatā ir jaunākais mūsdienu kosmetoloģijas virziens - korneoterapija ( no latīņu corneum - raga un therapy - ārstēšana).

Galvenais korneoterapijas uzmanības un izpētes objekts ir ādas raga slānis (stratum corneum). Kurš tradicionāli tika uzskatīts par "mirušu" (tādēļ, ka tas veidots no kodolu zaudējušām šūnām). Saskaņā ar mūsdienu zinātniskajiem pētījumiem ādas raga slānis nav vienīgi pasīva mehāniska aizsargbarjera. Daudzie signāli/ brīdinājumi, ko tas sniedz - ir metabolisko norišu neatņemama sastāvdaļa epidermas un dermas slānī. Tā kopuma sistemātiska izjaukšana izraisa hronisku ādas slimību attīstīšanos, un, otrādi, nostiprinot ādas barjeras funkcijas, tiek veicināts ādas uzlabošanās process arī daudzu pataloģiju gadījumos. Kosmētisko līdzekļu iedarbība tiek vērtēta ne tikai pēc tā, vai vielas nokļūst caur ādas raga slāni, bet arī to mijiedarbe. Visas vielas, kas spēj mijiedarboties ar ādas raga slāņa lipīdu struktūrām (egzogēnie lipīdi, virspusēji aktīvās vielas, organiskie šķīdinātāju utt.), būtiski iespaido ādas fizioloģiju. Turklāt, kosmētisko līdzekļu sastāvdaļu reālais kaitīgums, ko tās nodara, noārdot ādas raga slāni, var izrādīties nopietnāks nekā paredzamais pozitīvais efekts, ko satur tās pašas bioloģiski aktīvās vielas. Taču no otras puses, vielas, kas pasargā raga slāni no iznīcinošiem faktoriem un paātrina lipīdu barjeras atjaunošanos, var izrādīties labvēlīgākās par aktīvajiem bagātinātājiem. Pirmā kompānija, kura ir radījusi kosmētisko preparātu līniju, kas sistemātiski aizsargā ādas raga slāni, ir KOKO GmbH & Co KG (Vācija). Līnijas nosaukums ir KOKO dermaviduals®

Ādas kopšanas rekomendācijas.

Raga slāņa stabilizācija koncentrējas uz maigas attīrīšanas, nekairinošas kopšanas un aizsardzības. Mazgāšanas ūdenim jābūt siltam un bez tādiem komponentiem kā kalcijs un magnijs, kuri padara ūdeni cietu un veicina taukskābju sāļu nogulsnējumus uz ādas barjeras, kas savukārt izraisa aizsargslāņa destabilizāciju. Attīrošiem produktiem jābūt bez konservantiem un attaukošanas komponentiem -  silikoniem un virspusēji aktīvām vielām. Par piemērotiem produktiem tiek uzskatīti gēli ar maksimālu 7 pH līmeni bez lauril sulfāta vai lauril sulfāta estera (kairinātāji). Cukura tensīdi tiek rekomendēti ka attīrošais līdzeklis, kā alternatīvu var lietot attīrošo pieniņu bez emulgatoriem.

Ādas kopšanas krēmam jābūt bez smaržvielām, konservantiem, emulgatoriem, minerālām eļļām un silikoniem. Pēc tādām pašam rekomendācijām tiek izvēlēti kosmētiskie līdzekļi. Par piemērotiem pigmentiem tiek uzskatīti dzelzs oksīdi, titānija dioksīds, silīcijskābe un vizla. Zaļas krāsas pigmenti neitralizē eritēmas zonas.  Redzamus asinsvadus var maskēt ar paštonējošā aģenta palīdzību – dihidroksi acetonu (DHA), kas izlīdzina ādas toni.

Saules aizsargkrēmu tauku saturs ir augsts, jo tie darbojas kā UV filtri. Minerālie UV filtri tādi ka titāna dioksīds un cinka oksīds ir piemēroti drošai ādas aizsardzībai. Savukārt vajadzētu pieminēt, ka krēmi ar augstu aizsardzības faktoru nevar darboties bez ķīmiskiem filtriem, kā arī saules aizsargkrēmi neaizsargā ādu no infrasarkana starojuma.

Kosmētiskie aktīvie aģenti.

Pēc raga slāņa funkciju atjaunošanas pienāk ādas preventīvas terapijas kārta. Šajā kontekstā „paplašināta korneoterapijai” ir interesanta pieeja. Tā paredz selektīvu raga slāņa atvēršanu ar liposomālu aģentu un nano-koncentrātu palīdzību. Aktīvie aģenti var viegli iekļūt caur ādas barjeru un turpmāk ādas barjera tiek noslēgta ar DMS bāzes krēmu. Tas palīdz uzkrāt aktīvus koncentrātus raga slānī un pakāpeniski tos izmantot, kad tas ir nepieciešami. Galvenais liposomu un nano dispersiju komponents ir natīvs fosfatidilholīns, kurš veicina aktīvu vielu caurejamību ādā. Fosfatidilholīns satur ķīmiski saistītu linolskābi un holīnu, abas ādai nepieciešamas vielas. Linolskābe kalpo kā ceramīda I veidošanas substrāts – kas ir nozīmīga ādas aizsardzības viela. Liposomas, savukārt ir ļoti efektīvas raga slāņa traucējumu gadījumā.

Zemāk tiek aprakstīti daži KOKO dermaviduals® koncentrāti ar to iedarbības aprakstu. 

  • Naktsprimulas eļļa satur γ-linolskābi (omega 6), kura oksidējas ādā un pārvēršas par 13-hidroksi-6,9,11-oktadekatrienskābi.
  • Linsēklu eļļa satur vairāk nekā 55% α-linolskābes (omega 3) un kivi sēklu eļļa vairāk nekā 60% α-linolskābes, kuras veido caur
    15-lipoksigenāzi pretiekaisuma 13-hidroksi-6,9,11-oktadekatrienskābi.
  • Azelaīnskābe ir 5-alfa-reducējošais inhibitors un ievērojami ietekmē uz akne pripionibekterijām. Tiek rekomendēts uzklāt skābi liposomālā dispersijā 1% koncentrācijā.
  • Bosvēlijas sveķi (vīraks): acetīl-11-keto-β-bosvēlskābe, kuru satur vīraka sveķi apspiež 5-lipoksigenāzes enzīmus, kuri uzsāk iekaisuma procesus ķermenī. Tikai pēc bosvēlijas sveķu pārvēršanas nanodispersijā tā paliek pieejama ādas terapeitiskai kopšanai. Tāpat tā ir ļoti efektīva cīņā ar aktinīsko keratozi un apspiež metaloproteīnāzes izteiksmi, kura degradē kolagēna izstrādi ultravioleta radiācijas laikā.
  • Iglicas ekstrakts stabilizē asinsvadus un saistaudus. Padara ādu tvirtāku un noņem eritēmu. Ekstrakts satur saponīnus – ruscīnu, ruskogenīnu un neo-ruskogenīnu kopā ar alkaloīdu sparteīnu. Pateicoties kombinācijai ar liposomu koncentrātu, tas uzlabo iglicas ekstrakta caurejamību.
  • D-pantenols ir vitamīna B5 pre-stadija. Samazina niezi, paaugstina ādas hidratāciju un pastiprina šūnu proliferācijas atjaunošanu un uzturēšanu.
  • Alvejas ekstrakts nomierina ādu un veido vieglu virspusēju plēvīti, kura stabilizē ādas hidratāciju. Kā alternatīvu var izmantot  
    CM-glukāna dispersiju uz ūdens bāzes.
  • A vitamīns: retinols fokusējas uz ādas atjaunošanas, uzturēšanas un kolagēna jaunveidošanu. Parasti tas tiek lietots retinol palmitāta veidā, kurš fermentatīvi hidrolizēts palmitīnskābē un brīvā A vitamīnā. Augsti efektīvās nanodispersijās viņam ir jābūt zemās devās, jo tas pārveidojas par A vitamīna skābi un augstas devas var izraisīt tipisku kairinājumu un lobīšanos.
  • Mežrozes sēklu eļļa ir brīnišķīgs līdzeklis vieglai masāžai. Tauku skābes, kuras atrodas eļļā ēteru veidā satur starp 20-50% linolskābes un 25-30% α-linolskābes. Eļļa tiek izmantota novecošanas profilaksei, retu izlīdzināšanai, aizsargā ādu no izžūšanas un lobīšanas, stimulē šūnu atjaunošanas procesus, normalizē ādas virsmas stāvokli. 
  • Salicīlskābei piemīt pretmikrobu efekts, savukārt tā jālieto nelielos daudzumos, ja fokuss nav uz produkta keratolītisko efektu.
  • NMF: naturāls mitrinošs faktors pārsvarā sastāv no aminoskābēm. Tam piemīt ne tikai mitrinoša iedarbība, bet arī tas cīnās ar brīviem radikāļiem.

Pamatojoties uz diagnozes un ādas bojājumu apjoma, terapijas procedūras var variēties. Augstāk minētie aktīvie aģenti visbiežāk tiek izmantoti cīņā ar rozacea, akne vulgaris un senilo akne.