Akne, taukaina āda

AKNE, TAUKAINA, PIŅŅAINA ĀDA

Pinnes (akne) – tā ir hroniska tauku dziedzeru saslimšana, kas tiek izraisīta ar paaugstinātu ādas tauku izstrādi un nosprostošanu. Tauku dziedzeri izstrādā ādas taukus, kas neļauj ādai izžūt, padara ādu elastīgāku, aizsargā organismu no dažādām baktērijām un infekcijām, kā arī piedalās sarežģītajā ādas termoregulācijas sistēmā. Ārpus tām, šajos apstākļos sāk vairoties P. acnes baktērija, kura izraisa ādas iekaisumu, kas noved pie pinņu veidošanas. Aizsprostoti folikuli  var būt atvērtie – tos sauc par melnajiem punktiem, vai aizvērtie – baltie punkti. Komedoni iekaisuma laikā var pārvērsties papulās un pustulās. Jaunveidojumi lokalizējas galvenokārt uz sejas,bet atsevišķos gadījumos izplatās uz kakla, krūtīm, pleciem un muguru.

Tauku dziedzeru izdalījumi var palielināties paaugstinoties vīriešu dzimumhormoniem (androgēni) un samazināties zem sieviešu hormonu ietekmes (estrogēni).

Pinnes tiek pieskaitītas pie biežākām ādas saslimšanām. Tajā vai citā veidā pinnes tiek novērotas 60-80% tīņu vecumā no 12-24 gadiem. Tomēr pinnes var rasties arī pēc 25 gadiem, vielmaiņas traucējumu gadījumā.

IEMESLI

Speciālisti izdala vairākus pinņu veidus atkarībā no to rašanos iemesla. Pirmkārt tie ir endogenie (izraisīti ārējo iemeslu dēļ) un eksogēnie (iekšējo iemeslu dēļ) akne.

Par endogeno pinņu iemesliem var kļūt dažādas hormonālas izmaiņas, tajā skaitā dabiska hormonu  paaugstināšana tīņu vecumā. Noteiktu lomu spēlē arī ģenētiski izraisīta tauku dziedzeru reakcija uz hormonu paaugstinājumu kā vīriešiem, tā arī sievietēm. Pieaugušajiem par biežāko endogeno aknes iemeslu kļūst seboreja. Ārpus tām par aknes iemeslu kļūst iekaisumi un hroniskas saslimšanas. Nereti pati klīniska aina norada uz esošas saslimšanas klātbūtni. Tā piemērām aknes lokalizāciju apkārt mutei sievietei norada uz olnīcu patoloģiju. 

Ekzogēnas pinnes attīstās:

1. Kad uz ādas nonāk dažādas vielas, kuram piemīt komedogēns efekts – īpašība, kas izraisa tauku izvadkanālu nosprostošanu, kā arī āda paliek rupja matu folikulu maisiņos. Pie šīm vielām tiek pieskaitītas eļļas un smēres, kā arī darvu saturoši preparāti. Ar šīm vielām cilvēkam var būt kontakts piemēram darba vietā.

2. Kad tiek lietots pārāk liels kosmētikas daudzums, kas satur taukus (taukaini krēma pūderi, vaigu sārtumi, ēnas u.c.).

Dažādās ārzemju klasifikācijas izdala īpašu pinņu veidu – acne mallorca, šīs klīniskais paveids tika aprakstīts jaunajiem cilvēkiem, kuri atpūtas Maljorkā un lietoja sauļošanas eļļu, kas noveda pie pinņu rašanos.

3. Kad āda tiek pakļauta ilgstošam spiedienam vai berzēšanai pret apģērbu, tas noved pie folikulu caurumu bloķēšanas. Par piemēru var kalpot ilgstoša galvas seguma spiešana, ķiveres, ģipša pārsējas, gultas veļas berzēšana pacientiem ar kustības ierobežojumiem, it īpaši pie pastiprinātās svīšanas. Šajos gadījumos pacientiem ar noslieci uz pinnēm, var parādīties mehāniski izraisītie aknes izsitumi.

4. Anabolisko steroīdu lietošanas rezultātā sportistiem un kultūristiem parādās tā saucamie bodybuilding acne

Aknes attīstīšanos var izdalīt četrus pamat mehānismus:

 • Pastiprināta tauku produkcija ar tauku dziedzeriem;
 • Hiperkeratoze – pārmērīga augšēja ādas slāņa sabiezēšana;
 • Ādas mikrofloras darbība – to baktēriju, kas atrodas uz ādas patstāvīgi;
 • Iekaisums

Paaugstinātās tauku sekrēta produkcijas dēļ, tauku dziedzeri palielinās izmēros, kas noved pie nesmuko paplašināto poru parādīšanos. Ādas raga slāņa sabiezējuma dēļ notiek matu folikulu izvada caurumu nosprostošanos, kas noved pie tauku sakrāšanos. Nosprostotos tauku dziedzeros sāk vairoties Propinobacterium acne, kas ir normāls tauku dziedzeru mikrofloras pārstāvis, bet kad tā savairojas pārāk intensīvi tiek izraisīts iekaisums.

Nosprostots tauku dziedzeris, kas ir pilns ar taukiem tiek saukts par komedonu, ja komedonam nav izejas uz augšu tad tauku krāsa paliek balta un parādās baltās pinnes. Gadījumā, kad komedons iziet uz ādas virsmas, tad ādas tauki oksidējas tiem piemaisās melanīns, kā rezultātā komedona galviņa paliek melna – tos sauc par melnām pinnēm.

Pinnes var attīstīties daudzu iemeslu dēļ, tieši tāpēc ir nepieciešami vērsties pie dermatologa, kas noteiks, kas tieši izraisīja pinņu rašanos un noteiks atbilstošu terapiju. Ja izradīsies ka pinnes izraisīja hormonālie traucējumi, tad būs nepieciešama arī endokrinologa konsultācija. Kosmetologs, savukārt palīdzēs tikt vaļā no ārējiem slimības simptomiem.

Pinnes tiek ārstētas diezgan veiksmīgi. Vairākumā gadījumos, tiek panākta iekaisušo elementu pilnīga izžūšana un profilakse pret jauno pinņu parādīšanos uz periodu no gada līdz vairākiem gadiem (dažreiz pat uz visiem laikiem).

ĀDAS PREVENTĪVA KOPŠANA

Ādas profilaksei ar pinnēm ir nepieciešama regulāra kopšana. Cilvēkiem, ar noslieci uz šo saslimšanu nav ieteicams lietot biezus taukainus krēmus un smēres, kas satur lanolīnu un vazelīnu. No kosmētiskiem līdzekļiem ir jāizvēlas produktus ar marķējumu “non-comedogenic” (nav komedogēna),
 tas nozīmē ka tā nesatur ingredientus, kas veicina pinņu veidošanos. Diemžēl līdz šīm daudzi speciālisti izraksta pacientiem ar akne problēmām krēmus, kas satur vazelīnu un konservantus.

Acne vulgaris, kas ir visizplatītākā 1. un 2. pakāpes  akne forma ļoti labi reaģē uz produktiem, kas satur linolskābi, kura tāpat tiek lietota profilaktiskos mēros pret akne rašanos.  Preparāti ar linolskābi kombinētā formā ir ļoti efektīvi šīs problēmas risināšanai, kā arī linolskābe darbojas kā transporta līdzeklis citām aktīvam vielām. Linolskābes avoti ir liposomas un nanodaļiņas – struktūras līdzīgas šūnām, kuras ir redzamas tikai zem elektroniskā mikroskopa. Par liposomu pamatu kalpo fosfatidilholīns. Fosfatidilholīns ir multifunkcionālā naturālā substance, kurai ir jāsastāda neatņemama daļa ādas kopšanā ar aknes problēmām. Klīniskie pētījumi par fosfatidilholīna liposomālā koncentrāta pielietošanu (bez  jebkādiem citiem aktīviem aģentiem) uz vienas pacienu sejas puses ar akne 1. vai 2. pakāpe parādīja komedonu skaita samazināšanu uz 65% 4 nedēļu garumā. Fosfatidilholīns ari ir efektīvs dažādu keratožu veidu ārstēšanā.  Pētījumi konstatēja tauku dziedzeru sekrēcijas mazināšanos, ādas atjaunošanos, kā arī retu mazināšanos, kas ir palikušas pēc akne. Nanodaļiņām piemīt papildus ļoti svarīga iezīme: tās var uzkrāt un transportēt tādas jūtīgas vielas, kā A vitamīns, kurš arī darbojas kā preventīvs līdzeklis akne gadījumā. Klīniskie pētījumi liecina, ka īpašie liposomu koncentrāti bez jebkādiem papildus aktīviem aģentiem samazina komedonu skaitu vairāk par 60%, kā arī izlīdzina ādas toni vairāk par 70% 28 dienu laikā.  

Dermatoloģiskai un kosmetologiskai terapijai jāiekļauj sevī krēmu izmantošanu, kuri ne tikai veicina farmaceitisku aktīvu aģentu iekļūšanu, tādi ka antibiotiķi, antiseptiķi, A vitamīns, bet kuri arī atbilst pacienta individuālām ādas stāvoklim. Tāpat ir būtiski, lai krēma izvēle nemainītos pacienta pāriešanas procesā no dermatologa pie kosmetologa. Dermatoloģiskās terapijas savienojums ar paralēlu ādas kopšanu pie kosmetologa ir ideālā kombinācija, kad farmaceitiskā terapija iet roku rokā ar kosmētisko preventīvo kopšanu.

Atkarībā no akne tipa tiek izvēlēti īpašie keratolītiskie, pretiekaisuma vai pretmikrobu aktīvie koncentrāti vai koncentrāti, kuru ietekmes mērķis ir uzturēt un  atjaunot ādu. Bāzes krēmi būs noderīgi lietojot tos ik pa laiku uz ādas sausām vietām, savukārt aktīvie koncentrāti un to kombinācijas ir prioritārās akne un citu ādas deramtoloģisku problēmu ārstēšanā. 

Keratolītiskās substances:

Salicilskābei un baltā vītola ekstraktam piemīt keratolītisks, kā arī pretmikrobu efekts.

 • Augsta ureas koncentrācija lauž ūdeņraža saites starp korneocītiem.
 • α-hidroksīdas skābes (AHA augļu skābes) tādas kā pienskābe, glikolskābe, un citronskābe darbojas ka keratolītiskie un reģenerējošie līdzekļi, tomēr nevajadzētu lietot šos komponentus ilgstoši, jo tie ietekmē novecošanas procesu, tāpat darbojas arī brīvā askorbīnskābe (C vitamīns).
 • Papaijas un ananasa ekstrakti ir enzīmo pīlingu sastāvdaļas. Tie satur fermentu – papaīnu, kurš pieder pie proteāzēm, kuras sašķel proteīnus.

 

Pretiekaisuma substances:

 • [Keto-] bosvelijas skābes, iegūtas no vīraka sveķiem (olibanums) apspiež pašu ādas proteāzi un 5-lipoksigenāzi. Endogēns ferments atbild par iekaisuma veidošanos, izraisot leikotrienus LTA4, LTB4, LTC4, LTD4 и LTE4.
 • Linolskābe (omega-6 tauku skābe) pārvēršas pār pretiekaisuma 13-hidroksi-9,11-oktadekatrienskābi ar 15-lipoksigenāzes palīdzību, kura ir ievērojams ādas ferments. Virkne natīvo eļļu satur neaizvietojamās tauku skābes, tostarp fasfatidilholīns.
 • Nakts sveces eļļa (vakara prīmulas, enotēras) satur γ-linolskābi (omega-6), kura oksidējas ādā pārvēršoties 13-hidroksi-6,9,11-oktadekatrienskābē.
 • Linsēklas eļļa satur vairāk nekā 55% α-linolskābes (omega-3) un kivi seklu eļļa satur vairāk nekā 60% α-linolskābes, kuras caur 15-lipoksigenāzi veido pretiekaisuma 13-hidroksi-9,11,15- oktadekatrienskābi.
 • Ceļmallapas lancetveidīgas ekstrakts satur pretiekaisuma acetozīdu.
 • Berberīns – alkaloīds, kurš ir bārbeles ekstrakta sastāvdaļa. Tam piemīt pretiekaisuma un antiseptiskais efekts.
 • Kumelītes aktīvie aģenti.
 • Hamamelisa un zaļās tējas savelkošie ekstrakti.
 • Cinka sāļi – labāk liposomālā formā.

 

Pretmikrobu substances:

 • Azelaīnskābe ir 5-α-reducējošs inhibitors un ievērojami ietekmē aknes propionibakterijas. Tiek rekomendēts uzklāt skābi liposomālās dispersijas 1% aktīva koncentrāta veidā. Augstākā koncentrācija ir licenzēta tikai farmaceitiskiem preparātiem.
 • Stiprs alkohols kalpo kā dezinfektors un tiek izmantots attīrīšanas nolūkos, tas pats attiecas uz izopropil spirtu.
 • Aļģu ekstrakti un maskas.
 • Betulīnskābe.

 

Reģenerējošās substances:

 • A vitamīns un to esteri: vajag veltīt īpašu uzmanību devai attiecībā uz jūtīgas un aziātiskās ādas pacientiem, jo šajos ādas tipos ātri veidojas kairinājums, A vitamīnam uzkrājoties ādā.
 • Niacinamīds (vitamīns B3)
 • E vitamīns un to esteri.
 • C vitamīna esteri, jo īpaši nātrija askorbilfosfāts, sasniedz pilnīgu efektu pēc fermentatīvās sašķelšanas.
 • Sarkanā āboliņa un sojas fitohormoniem piemīt viegls estrogēnveidīgs efekts, pateicoties izoflavonu augstai koncentrācijai tajos.
 • Ehinacejas ekstrakts veicina nomierinošo un savelkošo iedarbību. 
 • D-pantenols veicina mitrinošo pretiekaisuma darbību.

 

Receptes:

Akne (taukaina āda)

 

Reinigungs-gel, Suusmoon®-Lotion P un krēms:

44ml DMS®-Basiscreme Classic

Vai:
44ml DMS®-Basiscreme High Classic

Vai:       
44ml DMS®-Basiscreme High Classic

Novecotās ādas akne (sausā āda) 

Reinigungs-gel(attīrošs gēls) или Reinigungsmilch mit DMS (attīrošs pieniņš), enzīms pīlings un krēms:

44ml DMS®-Basiscreme High Classic

Vai:
44ml DMS®-Basiscreme High Classic

Akne saasināšanas laikā. Indikācijas mājas kopšanai:

44ml DMS®-Basiscreme High Classic

Vai PlutioDerm® un Suusmoon®-Lotion P

Akne (retas, papulāru elementu klātbūtne, pēc traumatiskā hiperpigmentācija) Indikācijas mājas kopšanai:

Reinigungs-gel, Suusmoon®-Lotion P un krēms:

44ml DMS®-Basiscreme Classic

Vai PlutioDerm®-gel