Psoriāze

Psoriāze

Psoriāze – hroniska, iekaisuma saslimšana, kura ietekmē ādu, locītavas, nagus. Psoriāzes iemesli līdz šim vēl nav līdz galam saprotami un kalpo par pētījumu priekšmetu. Psoriāzes gadījumā imūna sistēma darbojas nepareizi, kas noved pie pārākas ādas šūnu daudzuma produkcijas. Ādas šūnas izaug pārāk ātri uz ādas virsmas, veidojot izliektās sarkanās  zvīņveidīgas plāksnes. Šīs plāksnes izraisa niezi un sāpīgas sajūtas. Psoriāzes lokalizācijas vietas galvenokārt parādās uz ķermeņa matainas daļas, uz ekstremitātēm, ciskas, bet nav izslēgts, ka tās var parādīties uz citām ķermeņa daļām.  

Mūsdienās uzskata ka psoriāzes attīstībā ievērojamo lomu spēlē imūna sistēma, ģenētika un apkārtējā vide (piemēram stress, auksts laiks u.c.). Rezultātā parādās ādas kairinājums, kura tiek pavadīta ar ādas šūnu pārražošanu.

Ādas virspusējā slāņa parasti nobriest un atjaunojas katras 28-30 dienas. Psoriāzes gadījumā šūnas var nobriest 3-6 dienu laikā, vēlāk tās pārvietojas uz ādas augšējo virsmu un sakrājas tur.

Mūsdienās psoriāzi uzskata par iedzimtu multifaktorālu slimību: slimības pamatā ir nevis viens, bet vesels iemeslu komplekss – imūnas sistēmas traucējumi, vielmaiņas traucējumi, blakus ejošie endokrīnas sistēmas un neuroloģiskie traucējumi. Vienu var pateikt noteikti – psoriāze nav infekcijas slimība, tas nozīmē, kas tā nevar pāriet no viena cilvēka pie otra.  Psoriāzes rašanas iemesli līdz šim nav līdz beigām atrasti. Eksistē dažādas teorijas.

Pēc vienas teorijas izdala divus psoriāzes tipus:

  • I tipa psoriāze tiek izraisīta ar mantotiem traucējumiem imūnā sistēmā. Ar šo psoriāzes formu slimo aptuveni 65% cilvēku, un slimība parādās jauniem cilvēkiem vecumā no 18-25 gadiem.
  • II tipa psoriāze parādās cilvēkiem vecākiem par 40 gadiem. Šajā gadījumā psoriāze netiek mantota un netiek izraisīta ar traucējumiem imūnā sistēmā. Atšķirībā no I tipa psoriāzes, kurš galvenokārt lokalizējas uz ādas, II tipa psoriāze lokalizējas vairāk uz nagiem un locītavām.

Saskaņā ar citu teoriju, par psoriāzes iemesliem tiek uzskatīti tikai imunitātes traucējumi, kuri tika izraisīti ar dažādiem faktoriem: tas var būt stress, infekcijas slimības, aukstais klimats, nepareizs uzturs. Piemēram, tiek atzīmēts kā alkohols var provocēt psoriāzes saasinājumu, it īpaši tas tiek attiecināts uz alu, šampanieti, stipriem alkoholiskiem dzērieniem. Produktu lietošana, kuru sastāvā ir etiķis, pipars, šokolāde, tāpat pasliktina slimības norisi un var izraisīt psoriāzes saasinājumu. Pēc šīs teorijas, psoriāze ir sistemātiskā slimība.  Tas nozīmē, ka nopietnu traucējumu gadījumā imūnā sistēmā, process var izplatīties uz citiem orgāniem, audiem un locītavām. Rezultātā var attīstīties psoriātiskais artrīts, kuram ir raksturīga sīko locītavu, pēdu un plaukstu bojājumi.  

Psoriāzes simptomi

Par psoriāzes simptomiem tiek uzskatīti iekaisuši, lobjošie plankumi sarkanā krāsā, kuras stipri niez. Tādi plankumi biežāk lokalizējas uz galvas matainas daļas, uz ceļiem, elkoņu locītavām, muguras lejasdaļā un ādas kroku vietās. Aptuveni vienai ceturtdaļai slimnieku psoriāze lokalizējas uz nagiem. Nagi paliek biezāki un sāk drupināt.

Psoriāzes saasinājumā laikā uz rokām, ceļiem un galvas, kā arī muguras lejasdaļā un ādas kroku zonās parādās sarkani plankumi. To izmēri variējas no nelieliem līdz plaukstas lieluma. Izsitumi parasti tiek pavadīti ar niezi un lobīšanos. Lobīšanas procesā virspusējās zvīņas viegli iet nost, paliek biezāki, kuri atrodas plankuma dziļumā (tāpēc psoriāzei ir otrs nosaukums zvīņveida nieze). Dažreiz psoriāzes lokalizācijas vietās parādās plaisas, kuras var strutot.

Progresējošai psoriāzei ir raksturīga tā saucams Kebnera fenomens, kad traumu un skrāpējumu vietās parādās psoriāzes plankumi.

Atkarībā no recidīvu sezonalitātes izdala ziemas, vasaras un nenoteikto psoriāzes formu. Visbiežāk tiek sastopama ziemas psoriāzes forma. Vasaras laikā zem saules staru ietekmes, pacientiem ar ziemas psoriāzes veidu simptomi samazinās, dažreiz pat pazūd pilnībā, tiem kuriem ir vasaras psoriāzes forma, tiek rekomendēts izvairīties no saules ietekmes, jo tā pasliktina slimības norisi.

Kopšanas produkti pacientiem ar psoriāzi

  Runājot par ādas attīrīšanu, ziepēm piemīt augsta attaukošanas iedarbība, jo īpaši šķidras ziepes,    kuras satur virspusējus attaukošanas aģentus, un  tie stingri netiek rekomendēti psoriāzes gadījumā. Kā alternatīva, var mazgāt  ādu ar nekairinošo eļļu palīdzību. Pieredze ir parādījusi, ka losjoni ar liposomālu struktūru, kuri satur fumārskābi ļoti labi der psoriātiskās ādas kopšanai. Runājot  par ikdienas ādas kopšanu, īpašai uzmanībai ir jābūt veltītai ādas nodrošināšanai  ar pietiekamu daudzumu tauku saturošu substanču,   ko var sasniegt izmantojot  produktus ar tīrām eļļām vai emulsijām.

 Tomēr izmantojot emulsijas ir jāņem vērā, ka emulgatori var izraisīt  kontrproduktīvus efektus tāpat   kā attīrošie produkti. Tiek rekomendēts uzmantot  krēmus, kuri satur ūdeni, eļļu un urea un pēc iespējas ar   mazāko emulgatoru  skaitu vai vispār bez tiem.

 Koko dermaviduals DMS bāzes krēmi – tie ir krēmi bez emulgatoriem, kuri tiek  izmantoti kombinācijā ar   aktīviem koncentrātiem psoriāzes dermatoloģiskai  ārstēšanai. To pamata priekšrocība kosmetologam ir tas,   ka tie nodrošina pāreju  no medicīniskās ārstēšanas pie dermatologa uz kosmētisko terapiju un profilaksi 
izmantojot vienu un to pašu bāzes krēmu. Par galveno mērķi šeit kalpo fizioloģiski  adekvāta ādas kopšana.

Aktīvie koncentrāti:

Sekojošiem aktīviem komponentiem piemīt labvēlīga ietekme psoriātiskās ādas kopšanai:

  • Olīveļļa
  • Žožoba eļļa
  • Šī sviests
  • Linolskābe
  • Fosfatidilholīns (stabilizē ādas barjeru)
  • Urea (mitrina, novērš niezi)
  • D-pantenols (veicina sadzīšanas procesu)
  • А vitamīns ( paātrina ādas reģenerāciju)
  • Е vitamīns (komponents ādas kopšanai)
  • Aloe Vera (pretmikrobu iedarbība un mitrināšana)
  • Hamameliss ( veicina sadzīšanas procesu, piemīt savelkošs efekts)

Eksistē plašs psoriāzes ģenēzes iemeslu spektrs, tāpēc katram atsevišķam gadījumam ir jābūt izpētītām un nodrošinātam ar piemēroto aģentu izvēli un to kombinācijām. Auksta duša, arī var labvēlīgi ietekmēt, jo paaugstina adrenalīna izstrādi.    

Klimata izmaiņas (siltums, vēsums, mitrums, sals), mikozes (slimības, izraisītas ar parazītiskām sēnītēm), sausā āda, kura viegli caurlaiž svešās vielas, visi šie faktori provocē psoriāzi, tāpēc īpašai uzmanībai ir jābūt veltītai adekvātai un pārdomātai ādas kopšanai, kura tiks adaptēta pie gadalaiku un temperatūras izmaiņām.

 

Ādas uzturoša profilakse psoriāzes gadījumā

44ml DMS®-Basiscreme  Classic

Piezīme: lietot kombinācijā ar Suusmoon®-Lotion P.

Psoriāzes profilakse, noņem iekaisumu

44ml DMS®-Basiscreme  Classic