Atopiskais dermatīts

Atopiskais dermatīts

Atopiskais dermatīts (neirodermīts vai atopiskā ekzēma) ir ādas hroniskā iekaisuma slimība, kura tiek pavadīta ar intensīvu niezi. Tas var parādīties cilvēkiem jebkurā vecumā,bet galvenokārt attīstās mazuļiem un bērnībā (10-20%). Slimības izplatība turpina pieaugt, it īpaši industriāli attīstītajās valstīs. Nepietiekama ādas barjeras funkcionēšana, imūna sistēma, ģenētiskie faktori, kā arī apkārtējās vides faktori kalpo par galvenajiem slimības parādīšanas iemesliem. Saasinājumi (stāvokļa pasliktināšanas) un remisijas maina viens otru, pasliktinot pacientu dzīves kvalitāti.  

Alerģiskās reakcijas attīstības iemesls, atopiskā dermatīta gadījumā, ir organisma hiperaktivitāte kā atbildes reakcija uz mijiedarbību ar dažādām vielām. Šīs vielas priekš slimnieka ir alergēni. Kā alergēns tie var būt augu putekšņi, putekļi, dzīvnieku spalvas, dažādi pārtikas produkti (it īpaši piena un citrusu grupas produkti), kā arī pasīvā smēķēšana, mājsaimniecības ķīmija. Izdala dažādus alergēna iekļūšanas veidus organismā –  gaisa, kontakta un caur pārtiku.

Atopiskajam dermatītam ir raksturīga recidivējošā attīstība ar saasinājuma periodiem, kuri notiek atkārtotas mijiedarbības gadījumā ar alergēnu (piemēram noteiktu produktu lietošanas laikā vai kontakta laikā ar dzīvniekiem). Saasinājumu biežumu ietekmē gadalaiks (saasinājumi bieži vien notiek rudens-ziemas periodā), emocionālās spriedzes, fiziskās slodzes un citi faktori.  

Galvenais slimības simptoms ir ādas sausums un nieze. Saasinājums tiek pavadīts ar izplatīto tūsku un ādas apsārtumu, sarkano pleķu parādīšanos ar izplūdušām malām un iekaisuma plankumiem. To kasīšanas rezultāta uz ādas parādās mitras erozijas. Infekcijas iekļūšanas gadījumā šajās slimības skārtās  vietās, parādās pustulas. Atopiskais dermatīts galvenokārt lokalizējas uz ķermeņa locītavu virsmu salocīšanas vietām, priekšējās un sānu kakla virsmas, pieres, deniņiem, plaukstu locītām, roku un pēdu aizmugurējām virsmām. Pacienti ar atopisko dermatītu, bieži cieš no kairinājumiem un alerģiskām reakcijām, ādas bakteriālām un vīrusa infekcijām, alerģiskā rinīta un astmas. 

Saasinājumu profilaksei pacientiem vajadzētu izvairīties no provocējošiem faktoriem – kairinošām vielām un alergēniem no apkārtējās vides, emocionālā stresa, svīšanas, infekcijām, līdzekļiem, kuru sastāvā ir smaržvielas, konservanti un emulgatori, kā arī apģērba, kurš provocē ādas kairinājumus. Apģērbiem, pacientiem ar atopisko dermatītu, ir jābūt viegliem un elpojošiem, jo sāļi, kas iziet ar sviedriem uz ādas virsmas veicina ādas kairināšanu. Visiem audumiem, kuri var izraisīt niezi, kā piemēram vilna ir jābūt izslēgtiem no garderobes. Ārpus tam vajadzētu pievērst uzmanību apģērbu detaļām – audumu impregnējumam un piedevām, jo viņi var kļūt par sākotnēja kairinājuma cēloni. 

Parasti, atopiskās slimības balstās uz organisma noslieci, kuru var attiecināt pie paaugstinātās imūnas sistēmas jūtības, kā arī imūnas sistēmas nepietiekama attīstība agrīnajā bērnībā. Mūsdienās atopiskais dermatīts  ir problēma numur viens starp bērniem, kuri tiek audzināti „siltumnīcas apstākļos”.Atopiskais dermatīts rada cilvēkam lielu diskomfortu, liela sausuma un niezes dēļ, tāpēc jo īpaši vajadzētu vērst lielu uzmanību  ādas kopšanai, lai samazinātu šo nepatīkamu simptomu rašanos. 

Līdzekļu sastāvs ādai ar atopisko dermatītu

Dermatīta aso lēkmju laikā, āda parasti tiek apstrādāta ar smērēm, kuras satur kortikoīdus (kortizons) vai ureu. Kortizonam piemīt pretiekaisuma efekts, savukārt ureas iedarbība ir vērsta uz niezes samazināšanu un ādas hidratāciju.   

Pēc ilgstošas kortizona smēres lietošanas, āda paliek atrofiska, citiem vārdiem sākot paaugstinās tās jūtība pret vielām, kuram piemīt alerģisks potenciāls. Pie tam, pēc šo kortizona preparātu lietošanas izbeigšanas, var sākties vēl intensīvāki dermatīta saasinājumi. Atopiska dermatīta preventīva ārstēšana variējas no spējas tikt galā ar garīgo stresu, veselīgas pārtikas lietošanas, negatīvo dabas apstākļu maiņas uz piemērotākiem, kā arī uz ādas kontakta novēršanas ar vielām, kuras var izraisīt dermatītu. Pareizā uztura atlase ar zemu alergēnu līmeni, kā arī relaksējošā terapija dod pozitīvus rezultātus.  

Sakarā ar to, ka vielām, kuras izraisa saasinājumus ir vieglāk iekļūt sausajā ādā, pacienti ar atopisko dermatītu ir ļoti jūtīgi pret konservantiem, smaržvielām, jo īpaši, kad ādas uztvere paaugstinās pēc ilgstošas terapijas ar preparātiem, saturošiem kortizonu. Sakarā ar šo mikroorganismi (sēnītes, baktērijas, vīrusi) vieglāk iekļūst un var izraisīt iekaisumus. Tādējādi ir ļoti svarīga preventīva ādas kopšanas, kura ir vērsta uz ādas sausuma samazināšanos, kas acīmredzot liecina par ādas barjeras traucējumiem. 

Tādas vielas, kā minerālās eļļas, vazelīns, cerezīns, silikoni, kurus mēs bieži satiekam krēmos, tiem jābūt izslēgtiem,  pacientiem ar ādas problēmām. Tāpat bieža ādas mazgāšana noved pie tās sausuma, savukārt emulgatori, kuri ir mazgāšanas līdzekļu sastāvā noved pie vēl nopietnākiem ādas barjeras traucējumiem, tāpēc tik svarīgi izmantot ādas kopšanas līdzekļus bez emulgatoriem. Ādas kopšana ar līdzekļiem bez emulgatoriem noved pie ādas transepidermālās ūdens zaudējumu samazinājuma. Pat ja pacients ir aizmirsis uzklāt krēmu, āda nejūtas savilkta un ļoti sausa, jo atjaunojas tās pašreģenerācijas funkcija. Linolskābe, kas satur ceramīdu I, jo īpaši ir svarīga ādas barjeras veselumam, jo zemākā ir tās koncentrācija, jo biežāk var novērot uz ādas sausus plankumus. Pētījumi parādīja, ka pacientu ādā, kuriem ir atopiskais dermatīts ir ļoti zems ceramīda I līmenis, tādējādi tie produkti, kuri veicina linolskābes iekļūšanu ādā, parādīja labu rezultātu.  Īpaši līdzekļi ar liposomām un nanodaļiņām veicina aktīvo vielu iekļūšanu ādā, tāpēc krēms ar liposomām un nanodaļiņām bez emulgatoriem ir īpaši rekomendēts problemātiskās ādas kopšanai. Savukārt urea piemīt pozitīvs efekts niezošas ādas nomierināšanai.

Ādas aizsardzība

Tikmēr, tā saucamie  DMS krēmi apstiprināja savu reputāciju ādas aizsargbarjeras autonomijas saglabāšanā. DMS tā ir abreviatūra derma-membrānām struktūrām un tiek izmantota krēmu apzīmējumam, kuru ķīmiskais sastāvs iz balstīts uz ādas dabīgas aizsarg barjeras uzturēšanas. Ārpus šo krēmu izmantošanas preventīvai ādas uzturēšanai pacientiem ar atopisko dermatītu, dermatologi biežāk un biežāk sāk izrakstīt šos krēmus saviem pacientiem pateicoties to universālumam un iespējai ar aktīvo koncentrātu palīdzību izveidot individuālu produktu katram pacientam. Attiecība uz pacientiem, ar atopisko dermatītu, tie var panest absolūti tīras augu eļļas un vaskus, piemēram olīveļļu un žožoba eļļu. Tā kā eļļas, viņu parastajā veidā atstāj nepatīkamu taukainu plēvi, bija nepieciešami pārveidot tās tādā konsistencē, lai izmantotu krēmos, tajā pat laikā bez ūdens izmantošanas (oleogēli). Produkti bez ūdens izmantošanas nozīme, ka tiem nav nepieciešami konservanti. Pat nelieli ādas kairinājumi, kas tika izraisīti ar ūdens iztvaikošanu ūdenī šķistošās substances ir pielīdzināmās pie sāls ūdens izžūšanas uz ādas virsmas, kas ir nepieļaujami ādai ar atopisko dermatītu.  

Ādas attīrīšana

Ādas attīrīšana ir viens no galvenajiem faktoriem, kurš izraisa ādas aizsarg barjeras traucējumus. Ikdienas duša ar šampūniem un mazgāšanas līdzekļiem darbojas kā inde ādai ar atopisko dermatītu, tāpēc ka šīs darbības attauko un nomazgā no tās dabīgus aizsargājošus fermentus. 

Ja tas ir iespējami, mazgāšanas laikā nevajadzētu lietot mazgāšanas līdzekļus, bet tikai tīru ūdeni, kā arī mazgāšanas biežumu un ilgumu vajadzētu samazināt. It īpaši tas ir attiecināms uz reģioniem, kur ir ļoti ciets ūdens, jo kalcija joni, kas atrodas ūdenī, viegli iekļūst ādā bojātās ādas aizsarg barjeras gadījumā un turpina tās izjaukšanu. Dermatozi tiek bieži novēroti cilvēkiem, kuri strādā ar ūdenī un materiāliem, bagātiem ar kalciju, kā piemēram ģipsis un celtniecības šķīdumi.   Protams, pacientiem ar atopiska dermatīta problēmām ūdens un attīrošie līdzekļi ir nepieciešami, bet mazgāšanas līdzekļiem, kuri satur etoksilētus spirtus un attaukošanas  aģentus, kuriem piemīt ilgstoša negatīva ietekme uz ādas, ir jābūt izslēgtiem, jo ķermeņa fermentiem nav iespējas, tos iznicināt. Vēl jo vairāk pēc saules ietekmes, šie aģenti var izraisīt iekaisuma reakcijas uz ādas. Savukārt nātrija lauresulfātam, kurš joprojām ir efektīvs attīrošs ferments un atrodas daudzajos attīrīšanas produktos ir jābūt izslēgtam. Mūsdienās dermatoloģiskos testos, šis ferments tiek lietots kā kairinatajs numur viens salīdzināšanas mērķos. 

Atopiska dermatīta profilakse. Noņem iekaisumus, niezi, sausumu. Atjauno ādas aizsarg barjeru.  

44ml DMS®-Basiscreme High Classic Plus

Masāžas krēms.
Uzturoša profilakse atopiskā dermatīta gadījumā.  

1/3 Oleogel® Plus

Ķermeņa ietīšanas atopiskā dermatīta profilaksei.  

44ml DMS®-Basiscreme High Classic Plus